معرفی ایمن‌ترین جاده‌های جهان در سال ۲۰۲۰

0

نتایج مطالعات آماری جدید نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ میلادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ایمن‌ترین جاده‌ها در جهان برخوردار بوده و کمترین موارد مرگ و میر ناشی از سوانح جاده‌ای را ثبت کرده‌اند.

بنابر اعلام کمیسیون اروپا در سال ۲۰۲۰، حدود ۴۰۰۰ نفر کمتر از سال ۲۰۱۹ بر اثر سوانح جاده ای در اتحادیه اروپا جان خود را از دست داده اند و این منطقه در مقایسه با دیگر مناطق جهان و میانگین جهانی تلفات سوانح جاده ای از ایمن ترین نقاط دنیا به حساب می آید.

این کمیسیون در تاریخ ۲۰ آوریل، آمار و ارقام اولیه در مورد مرگ و میر ناشی از سوانح جاده ای در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد.

بر اساس این ارقام، سال گذشته ۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر در تصادفات جاده ای کشته شده اند که ۱۷ درصد کاهش بی سابقه داشته و در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی ۴۰۰۰ مورد مرگ و میر کمتر به ثبت رسیده است.

“آدینا وولین” کمیسر حمل و نقل اروپا با بیان اینکه در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با ۲۰۱۹ تقریبا ۴۰۰۰ مرگ و میر کمتر در جاده های اتحادیه اروپا رخ داده، اظهار داشت: جاده های ما همچنان ایمن ترین جاده ها هستند. هرچند، ما از هدف دهه گذشته خود عقب هستیم و برای جلوگیری از بازگشت به سطح قبل از شیوع بیماری کووید-۱۹ به اقدام مشترک نیاز است.

طی دهه گذشته، از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، تعداد مرگ و میرهای جاده ای ۳۶ درصد کاهش یافت اما کمتر از هدف تعیین شده یعنی کاهش ۵۰ درصدی برای این دهه بوده است.

با این وجود، با گزارش ۴۲ مورد مرگ و میر جاده ای به ازای هر یک میلیون نفر، اتحادیه اروپا همچنان در مقایسه با میانگین جهانیِ مرگ و میر ناشی از ترافیک جاده ای که بالای ۱۸۰ است از این لحاظ امن ترین منطقه در دنیا به حساب می آید.

برآورد بانک جهانی از آمار تلفات جاده‌ای در سال ۲۰۱۹

بانک جهانی بر اساس آمار و ارقام سال ۲۰۱۹ تخمین زده که در منطقه اتحادیه اروپا به ازای هر یک میلیون نفر ۶۰ کشته در تصادفات جاده ای کشته شده اند. این در حالیست که این رقم در ایالات متحده ۱۳۰ و ۱۷۰ مورد در دیگر نقاط جهان است.

طبق آمار و ارقام اولیه، ۱۸ کشور عضو اتحادیه اروپا کمترین میزان مرگ و میر جاده ای را در سال ۲۰۲۰ ثبت کرده اند.

با این حال این روند کاهشی یکنواخت و یکسان نیست و بیشترین کاهش که حدود ۲۰ درصد یا بیشتر بوده در بلژیک، بلغارستان، دانمارک، اسپانیا، فرانسه، کرواسی، ایتالیا، مجارستان، مالت و اسلوونی ثبت شده است.

در مقابل، پنج کشور عضو اتحادیه اروپا یعنی استونی، ایرلند، لتونی، لوکزامبورگ و فنلاند افزایش مرگ و میر را ثبت کردند. اگرچه تعداد مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده‌ای در کشورهای کوچکتر سال به سال در نوسان است.

در یک بازه زمانی طولانی تر، تعداد موارد مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای در اروپا بین سال های ۲۰۱۰ تا۲۰۲۰ میلادی ۳۶ درصد کاهش یافته که کمتر از هدف کاهش ۵۰ درصدی تعیین شده توسط اتحادیه اروپا است.

یونان تنها کشوری است که هدف تعیین شده فراتر رفته و آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات جاده ای را تا ۵۴ درصد کاهش داده است و پس از آن کرواسی و اسپانیا با ۴۴ درصد، پرتغال با ۴۳ درصد، ایتالیا و اسلوونی با ۴۲ درصد قرار دارند.

در مجموع ۹ کشور عضو اتحادیه اروپا حدود ۴۰ درصد یا بیشتر موارد مرگ و میر جاده ای را کاهش داده اند.

کشوری با پایین‌ترین نرخ مرگ و میر جاده‌ای

در حالیکه توسعه و پیشرفت بی سابقه در سال ۲۰۲۰ منجر به برخی تغییرات در این رتبه بندی شده اما سوئد از ایمن ترین جاده ها برخوردار است و به ازای هر یک میلیون نفر تنها ۱۸ مورد مرگ ناشی از تصادفات جاده ای را گزارش کرده است.

این در حالیست که رومانی بالاترین نرخ را داشته به گونه ای که در سال ۲۰۲۰ به ازای هر یک میلیون نفر ۸۵ مورد مرگ ثبت شده است.

بنابر گزارش پایگاه خبری “یوراکتیو”، فرانسه نیز در سال ۲۰۲۰ با ۳۹ مورد مرگ به ازای هر یک میلیون نفر کمی بالاتر از میانگین اروپاست.

منبع:ایسنا
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود