ماندگارترین فیلم و سریالهای ماه محرم

0

فیلم و سریال های بسیاری با موضوع ماه محرم ساخته شده اند که برخی از آنها به آثاری تکرارنشدنی و ماندگار تبدیل شدند.

فیلم و سریالهی مشهور در ماه محرم

موقعیت خاص و ماندگار محرم در سال ۶۱ هجری قمری، هنرمندان بسیاری را در جامعه امروزی بر آن داشته است تا نمایش نامه ها، فیلم ها و سریال های بسیاری را با مضمون حوادث عاشورا و زندگی امام حسین(ع) مکتوب و تولید کنند.

در میان تمام آثار تولید شده درباره وقعه کربلا، برخی از آثار انگشت شمار تاثیر بسیاری در ذهن مخاطبان داشته و با گذشت سالها ، به نمونه های درخشان و ماندگار تبدیل شده اند.

در این بخش از دیجیاتک مروری بر آثار دراماتیکِ سینما، تلویزیون و تئاتر ایران با موضوع محرم و عاشورا خواهیم داشت.

فیلم روز واقعه

فیلم سینمایی روز واقعه به کارگردانی شهرام اسدی و تهیه کنندگی مرتضی شایسته در سال ۱۳۷۳ یکی از آثار ماندگار و تکرار نشدنی سینما با مضمون محرم است.

علیرضا شجاع نوری

علیرضا شجاع نوری بازیگر فیلم روز واقعه

روز واقعه داستان جوانی مسیحی با بازی علیرضا شجاع نوری را روایت می کرد که به عشق دختری به نام راحله به اسلام گرویده بود. عبدالله در چریان عروسی خود ندایی می شنود که او را به یاری فرا می خواند به همین دلیل به بیابان رفته و راهی کوفه می شود اما عصر عاشورا به محل جنگ می رسد در حالیکه حقیقت را بر سر نیزه ها می بیند.

سریال شب دهم

شب دهم به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی در محرمسال ۱۳۸۱ برای اولین بار روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

سریال شب دهم

سریال شب دهم با بازی درخشان حسین یاری بازیگر نقش حیدر خوش مرام ، پرویز فلاحی پور:یاور، کتایون ریاحی:فخرالزمان، ثریا قاسمی:مادر حیدر، رویا تیموریان:عمه فخرالزمان و اکرم محمدی، محمود پاک نیت و ثریا قاسمی یکی از نمونه های ماندگار در تعزیه خوانی و سوگواری برای امام حسین(ع) بود که وقایع آن در زمان حکومت رضا شاه و ممنوعیت تعزیه خوانی رخ می داد.

شب دهم روایتی از دلدادگی یک جوان به دختری از تبار قاجار در اواخر حکومت رضاخان است که دختر شرط ازدواج را اجرای تعذیه در ده شب محرم قرار میدهد و همین شرط زندگی حیدر شخصیت اصلی سریال را با بازی حسین یاری که از لات های کوچه بازار بود دگرگون میکند.

سریال شب دهم

کتایون ریاحی و حسین یاری در سکانسی از سریال شب دهم

سریال مختارنامه

یکی از مشهورترین آثار تلویزیونی با موضوع امام حسین(ع)، سریال مختارنامه به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری در سال ۱۳۸۸ است. این سریال داستان مختار ثقفی را روایت می کرد که به خونخواهی جان باختگان

حادثه عاشورا قیام کرد.

فریبرز عرب نیا

این سریال برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ به روی آنتن شبکه یک رفت و بعد از آن بارها از شبکه های مختلف تلویزیون بازپخش شد.

فریبرز عرب نیا در نقش مختار ثقفی ، امین زندگانی در نقش مسلم‏بن عقیل ، رضا رویگری در نقش کیان ایرانی ، الهام حمیدی در نقش زن کیان ایرانی ، عنایت شفیعی در نقش ابن‎کامل ، ژاله علو در نقش مادر مختار ، فریبا کوثری در نقش عمره همسر مختار ، نسرین مقانلو در نقش همسر دیگر مختار ، محمد فیلی در نقش شمر ، رضا کیانیان در نقش حاکم مکه ، محمدرضا شریفی نیا در نقش محمدبن حنفیه ، حسن پورشیرازی در نقش بهرام رنگرز ، ویشکا آسایش در نقش جعده ، داوود رشیدی در نقش حاکم کوفه ، کریم اکبری مبارکه در نقش احمربن شمیط ، فرهاد اصلانی در نقش عبیدالله‏بن زیاد ، انوشیروان ارجمند در نقش رفاعهبن شداد ، جعفر دهقان در نقش مصعب‎بن زبیر، بهرام شاه محمدلو و محمد صادقی در نقش حاکمان کوفه، پرویز پورحسینی در نقش میثم تمار و بازیگرانی دیگری که در این سریال ایفای نقش کردند.

فریبا کوثری و الهام حمیدی

فریبا کوثری، حدیث فولادوند و الهام حمیدی در سریال مختارنامه

سریال سفر سبز

سفر سبز سریالی به کارگردانی محمدحسین لطیفی بود که محرم سال ۸۱ روی آنتن شبکه سه سیما رفت و با به تصویر کشیدن داستانی بکر به یکی از ماندگارترین سریال های محرمی تبدیل شد.

پارسا پیروزفر

سفر سبز داستانی از زندگی دنیل با بازی پارسا پیروزفر است که در ایران متولد شد اما بعد از فرزندخوانده شدن توسط یک خانواده به آلمان برده میشود و در پی دیدن یک خواب برای پیدا کردن خانواده اش راهی ایران میشود و داستان این سریال با این قصه رقم میخورد.

سریال سفر سبز

پارسا پیروزفر، امین تارخ، گوهر خیراندیش، آزیتا حاجیان، محمدرضا شریفی نیا، حسن پورشیرازی ، سارا خوئینی ها، لادن مستوفی ، هایده هائری و … در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

سریال معصومیت از دست رفته

معصومیت از دست رفته یکی دیگر از سریال های محرمی است که به کارگردانی داوود میرباقری سال ۸۲ روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

سارا خوئینی ها و امین تارخ

سارا خوئینی ها و امین تارخ در نمایی از سریال معصومیت از دست رفته

معصومیت از دست رفته، جنایت و مکافات دینداران آن زمان در مواجهه با حادثه کربلا را به تصویر می کشد و لغزش شخصیت اصلی داستان( یعنی شوذب که از یاران حضرت علی (ع) است اما در آستانه قیام عاشورا، خزانه دار کوفه میشود) در واقعه کربلا و سکوت وی در برابر امویان را روایت میکند که با عاقبت تلخ کشته شدن پسرش ، دیوانه شدن خودش و کشتن دخترش نمایان میشود.

داریوش فرهنگ

داریوش فرهنگ و سعید نیکپور در سریال معصومیت از دست رفته

امین تارخ شخصیت اصلی داستان معصومیت از دست رفته یعنی شوذب را جلوی دوربین میبرد و فریبا کوثری و سارا خوئینی ها دو بازیگر دیگر این سریال در نقش همسر شوذب هشتند. امین زندگانی ، حدیث فولادوند ، انوشیروان ارجمند ، مرضیه برومند، داریوش فرهنگ و … در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

سریال پریدخت

یکی دیگر از سریال های ماندگار ماه محرم سریال پریدخت به کارگردانی سامان مقدم بود که محرم سال ۸۶ روی آنتن شبکه دو سیما رفت.

لیلا حاتمی

پریدخت داستانی عاشقانه را در تاریخ معاصر و همزمان با ماه محرم به تصویر کشید و توانست نظر بسیاری از مخاطبان تلویزیون را جلب کند و در لیست ماندگارترین سریال های محرمی قرار بگیرد.

لیلا حاتمی

بازی لیلا حاتمی و کامبیز دیرباز در سریال محرمی پریدخت

لیلا حاتمی، علی مصفا، داریوش ارجمند، کامبیز دیرباز ،شاهرخ استخری، عباس امیری، مهرداد ضیایی و … در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

فیلم و سریال های ماه محرم که ماندگار شدند+تصاویر

منبع نمناک
شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود