هارد چیست و چه کاربردی دارد؟

0

دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات از ضروری‌ترین و در عین حال از دسترس‌ترین امکانات در عصر حاضر هستند. امروزه شنیدن واحد‌های حافظه مثل گیگابایت و ترابایت عبارات غیرملموسی نیستند.

ما به راحتی می‌توانیم چندین گیگابایت اطلاعات را در لپ تاپ خود ذخیره کنیم و حتی چندین ترابایت حافظه را در اختیار داشته باشیم، در حالی که این حجم از حافظه تا چند دهه قبل در حد فیلم‌های تخیلی بود.

در این مقاله قصد داریم تا در مورد هارد و انواع آن صحبت کنیم،‌ اما پیش از آن دانستن مقدمه‌ای از تاریخچه انواع دستگاه‌های ذخیره‌سازی را لازم می‌دانیم. برای آشنایی با انواع سیستم‌های ذخیره‌‌سازی اطلاعات، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ذخیره‌سازی اطلاعات

اهمیت حفظ و نگهداری از اطلاعات و همچنین افزایش حجم اطلاعات، اهمیت سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات را روز به روز افزایش داد و همین موضوع باعث ایجاد و رشد تکنولوژی این سیستم‌ها شد.

هدف از تولید دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات، ساخت ابزاری با سرعت بالاتر، قدرت ذخیره اطلاعات با حجم بیشتر و با ابعاد کوچکتر بود. با وجود این هدف و پیشرفت روزافزون تکنولوژی، سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات از ابعاد بسیار بزرگ که صرفا در دسترس دانشگاه‌ها و مراکز دولتی بود در اختیار عموم مردم قرار گرفت.

انواع دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات از دیروز تا امروز

کارت‌های پانچ و نوارهای کاغذی

از اولین دستگاه‌های ذخیره‌سازی اطلاعات کارت‌های پانچ و نوارهای کاغذی هستند که روی آن‌ها الگوی شبکه‌ای و شیارهایی پانچ شده‌ برای اسکن اطلاعات داشتند.

لوله‌های ذخیره‌سازی اطلاعات

این سیستم در سال ۱۹۴۶ تولید شده‌اند که با استفاده از پرتو نگهدارنده برای انجام سه مرحله اصلی در تکنولوژی اطلاعات یعنی خواندن، نوشتن و نگهداری اطلاعات استفاده می‌شد.

حافظه‌های با مغز مغناطیسی

این نوع حافظه ذخیره‌سازی با استفاده از میدان مغناطیسی آهنربا و جریان الکتریسیته به مدت ۲۰ سال در پردازش و نگهداری اطلاعات حرف اول را می‌زد.

نوارهای کاست

این سیستم‌ها با استفاده از یک نوار مغناطیسی و سیستم کدینگ از سال ۱۹۶۳ به کمک فناوری ذخیره اطلاعات آمد.

فلاپی دیسک

فلاپی دیسک‌ها نیز مانند نوارهای کاست از دیسک مغناطیسی داخلی برای ذخیره داده‌ها استفاده می‌کردند. این نوع ابزار در دهه ۷۰ میلادی وارد بازار شدند.

دیسک‌های لیزری

سال ۱۹۷۸ میلادی، نوع جدیدی از ابزارهای ذخیره‌سازی اطلاعات با نام دیسک‌های لیزری وارد بازار شدند که برای نگهداری و ذخیره اطلاعات صوتی و تصویری ساخته شدند. در این تکنولوژی، داده‌ها با فرآیندی به نام pulse-width-modification روی سطح دیسک قرار می‌گرفتند.

هارد چیست؟

با شروع دهه ۹۰ میلادی، تکنولوژی‌های جدید به کمک ذخیره‌سازی اطلاعات آمده و انوع مختلفی از سیستم‌های ذخیره‌سازی داده‌ها را پدید آوردند. هارد دیسک اولین محصول این پیشرفت تکنولوژی است که اطلاعات را روی یک ماده فرومغناطیس باریک روی سطح یک پلاتر در حال چرخش نگهداری می‌کند.

نوع اولیه این محصول به اندازه یک ماشین ظرفشویی با حجم ذخیره‌سازی کمتر از یک فلاپی دیسک ۳.۵ اینچی بود. به دنبال افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی و کاهش حجم این دستگاه ذخیره‌سازی، حجم هاردها کمتر و فضای ذخیره‌سازی آن‌ها بیشتر شد به طوری‌که هنوز هم به‌عنوان یکی از سیستم‌های ذخیره‌سازی اطلاعات کاربرد زیادی دارند.

دیسک‌ فشرده و فلش مموری‌ها

پس از هارد، دیسک فشرده یا سی دی‌ها و سپس دی وی دی‌ها و فلش مموری‌ها با اندازه‌های بسیار کوچکتر و با حجم ذخیره‌سازی اطلاعات بالاتر وارد بازار شدند و در دسترس همه قرار گرفتند.

اجزای تشکیل دهنده هارد چیست؟

اجزای تشکیل دهنده هارد دیسک‌ها عبارتند از:

 • برد هارد دیسک شامل تعدادی دیود و القاگر روی آن که وظیفه‌ی تنظیم جریان ولتاژ را در مدار هارد دیسک برعهده دارند.
 • پلتر: پلتر یا پلاتر صفحات نواری شکل که جنس آن‌ها از پلاستیک و شیشه بوده و با روکش فلزی پوشیده شده‌ است.
 • اسپیندل: محور یا میله‌ای که وظیفه اتصال صفحات پلتر را به هم دارد.
 • اسپیندل موتور: موتوری که صفحات پلتر را به چرخش در می‌آورد .
 • هد: یکی از اجزای هارد که اطلاعات را از روی صفحه هارد دیسک دریافت کرده و به پردازنده انتقال می‌دهد.
 • آرم هد: بازویی که هد را با فاصله بسیار کمی از پلتر نگه می دارد .
 • استیپر موتور: موتوری که با تغییر میدان مغناطیسی بازوی هد یا همان آرم هد را به حرکت در می‌آورد .

بررسی انواع هارد دیسک

به طور کلی برای کامپیوترها، دو نوع حافظه وجود دارد:

 • حافظه داخلی یا اینترنال(Internal): حافظه داخلی یا دیسک سخت در داخل کامپیوتر قرار گرفته و مستقیما به دیسک کنترل‌گر مادربورد متصل می‌شود.
 • حافظه خارجی یا اکسترنال(External): حافظه اکسترنال یک حافظه خارجی برای کامپیوتر بوده و با کابل و یا USB به کامپیوتر متصل می‌شود.

تفاوت هارد اینترنال و اکسترنال

هاردهای اینترنال و اکسترنال از نظر کاربردی با هم تفاوتی ندارند و اولین تفاوت آن‌ها همانطور که از اسم آن‌ها نیز مشخص است جایگاه قرارگیری آن‌ها برای کامپیوتر است.

تفاوت دیگر بین این دو نوع حافظه، سرعت انتقال اطلاعات در آن‌ها است. بر خلاف تصور عموم مبنی بر اینکه تصور می‌شود حافظه خارجی به دلیل قرار گرفتن مستقل آن در خارج از کامپیوتر سرعت بیشتری داشته باشد، سرعت حافظه‌ اینترنال به مراتب بیشتر از حافظه اکسترنال است.

تفاوت سوم، قابلیت جابجایی است. هارد داخلی برای استفاده در داخل کامپیوتر ساخته شده و قابل حمل نیست ولی هارد اکسترنال قابلیت جابجایی دارد.

چهارمین تفاوت هارد اینترنال و اکسترنال، امنیت و ایمنی اطلاعات است. به این صورت که در هارد داخلی این امکان وجود دارد تا اطلاعاتی که بلااستفاده هستند در دسترس دیگران قرار نگیرد و یا حتی بتوان برای آن‌ها رمز گذاشت.

برعکس هاردهای اینترنال، بعضی از هاردهای اکسترنال ضد آب، ضد ضربه و مقاوم در برابر گردوغبار هستند.

انواع حافظه‌های اینترنال

هاردهای داخلی یا اینترنال با توجه به اجزای تشکیل‌دهنده آن‌ها و یا پورت اتصال آن‌ها به بورد به دو دسته هاردهای مکانیکی( Mechanical Hard disk)، SSD، PATA و SATA تقسیم‌بندی می‌شوند.

انواع حافظه‌های اکسترنال

هارد اکسترنال از نظر ساختاری در دو نوع مختلف زیر وجود دارد:

 • هارد اکسترنال HDD

در این نوع هارد با گرش سریع دیسک، اطلاعات به صورت الکترومغناطیسی بر روی آن نوشته و ذخیره می‌شود. این نوع هارد حساسیت زیادی به ضربه داشته و در اثر ضربه ممکن است اطلاعات هارد دیسک از بین برود. البته هاردهای اکسترنال پوشش و محافظ مخصوص دارند که تا حدی از وارد شدن ضربه جلوگیری می‌کند. برای خرید هارد اکسترنال ۵ ترابایت از وب سایت دیجی مکس کالا اقدام نمایید.

 • هارد اکسترنال SSD

هارد SSD که مخففSolid State Drive  می‌باشد برخلاف هاردهای HDD، این نوع هارد مقاومت بسیار بالاتری در مقابل ضربه دارد چون ساختار آن‌ها شبیه فلش مموری‌ها است. یعنی هیچ قطعه گردان و متحرکی نداشته و تمامی اطلاعات بر روی ترانزیستورها و خازن‌ها و مدارات ساخته و نگهداری می‌شود.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود