مقایسه اجمالی سوییچ های سیسکو

0 26

در این مقاله مقایسه ای اجمالی خواهیم داشت از سوییچ های ۲۹۶۰ شرکت بزرگ سیسکو، ۲۹۶۰XR , 2960-X , 2960-S و ۲۹۶۰ را در آیتم هایی مانند CPU ، Stacking, Stack bandwidth و … را با هم بررسی می کنیم

تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus

Flexstack نام تکنولوژی stacking است که برای سری سوییچ های اترنت ۲۹۶۰-S می باشد (تنها این سوییچ از این تکنولوژی استفاده می کند) Flexstack-Plus نیز برای سوییچ های کاتالیست سری ۲۹۶۰-X و ۲۹۶۰-XR استفاده می شود. هر دو تکنولوژی Flexstack و Flexstack-Plus نیاز به یک ماژول اکسترنال خاص برای استک شدن با یکدیگر و همینطور کابل Flexstack برای ارتباط با ماژولها دارند، که بدون این ماژول stacking عمل نمی کند.

اتصال سوئیچ ها به یکدیگر از طریق اتصال به وسیله این ماژول مخصوص، باعث می شود که سوئیچ های درون استک به صورت یک سوئیچ واحد عمل می کنند. تکنولوژی FlexStack و FlexStack-Plus با استفاده از ساختارهای درونی، مانند ۱+N Redundancy، دسترسی بالا (HA) و قابلیت پیش تنظیمی، میتوانند مجموع هزینه ها را کاهش دهند، که در سوئیچ هایی که به صورت standalone استفاده می شود، وجود ندارد.

ویژگی های HA مثل EtherChannel و FlexLinks که بین اعضای یک استک کار می کند، موجب بالا رفتن طول عمر و اتصالات شبکه می شود. FlexStack-Plus بر پایه FlexStack است. FlexStack، در سال ۲۰۱۰ در سری سوئیچ های ۲۹۶۰-S و تکنولوژی FlexStack-Plus در سال ۲۰۱۳ با ماژولهای سری ۲۹۶۰-X و ۲۹۶۰-XR از سری سویچ های اترنت (کاتالیست) سیسکو معرفی شد.FlexStack-Plus به نوعی بهبود یافته FlexStack است.

پهنای باند آن به دو برابر افزایش یافته و اجازه می دهد تعداد سوییچ های بیشتری عضو استک شوند. پهنای باند FlexStack-Plus برای اعضای یک استک تنها ۴Gbps در مقایسه با ۲۰Gbps برای FlexStack می باشد. شما می توانید از طریق تکنولوژی FlexStack-Plus، ۸ سوئیچ ۲۹۶۰-x یا ۲۹۶۰-XR و در FlexStack، تنها ۴ سوئیچ ۲۹۶۰-S را عضو یک استک کنید.

نکته مهمی که در ارتباط با سری های XR وجود دارد اینست که لایسنس های OS  میتواند در برخی از پارت نامبر ها از لایه سوم ((IP Basedپشتیبانی کند.

معرفی محصول سوییچ سیسکو WS-C2960S-48LPS-L

قابلیت HA و Redundancy

اتصالات پرسرعت تکنولوژی Flexstack، ارتباطات پایدار (Redundant) را از هر عضو استک به عضو دیگر فراهم می آورد. در معماری stacking، مسیر داده اضافی (data path redundancy) قرار داده شده است.

ارتباط سوئیچ

به این شکل که بین هر ۲ عضو درون استک، ۲ مسیر فیزیکی از طریق کابل استک قرار داده می شود که اتصال سوییچ های درون یک استک با کابل استک، یک مسیر redundant را فراهم می کند.

قابلیت stacking، در دسترس بودن سوییچ های اترنت را به وسیله قابلیت redundancy برای هر دو سوییچ فیزیکی و پورت های uplink ایجاد می کند. (یعنی یک ارتباط همیشگی پایدار فراهم می کند.) زیرا، تمام اجزای استک با لینک مستقل به سوییچ لایه بالا متصل می شوند و با از دست رفتن (قطع شدن) یکی از سوییچ ها یا یکی از اینترفیس های uplink، از دردسترس بودن شبکه جلوگیری به عمل نمی آید. یا در کل شبکه down نمی شود.

از آنجاییکه هر سوییچ logical چندین پورت uplink دارد، سوییچ logical هنوز هم متصل به شبکه است زیرا حداقل یک پورت uplink فعال دارد.

معرفی سوییچ سیسکو WS-C2960X-48TD-L 

Mixed FlexStack

Flexstack-plus با نسخه های پیشین ۲۹۶۰-S و Flex-stack سازگار است. ترکیب ۲۹۶۰-X و ۲۹۶۰-S به عنوان اعضای یک Stack شدنی است. هنگامیکه درون یک اسنک اعضایی مانند ۲۹۶۰-X و ۲۹۶۰-S وجود داشته باشند، Flexstack-Plus توانایی های خود را در حد یک Flexstack پایین می آورد طوری که پهنای باند استک به ۴۰Gbps می رسد و بیشینه اعضای یک استک به ۴ عضو می رسد.در این متن منظور از ۲۹۶۰، سوییچ های سری ۲۹۶۰-X و ۲۹۶۰-XR و ۲۹۶۰-S است مگر در جایی به طور ویژه نمونه خاصی نام برده شود تفاوت Flexstack و Flexstack-Plus در جدول زیر مشخص شده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ۲۹۶۰-X و ۲۹۶۰-XR به بخش Campus LAN Access Switchesدر سایت cisco.com مراجعه کنید.Flexstack و Flexstack-Plus به عنوان بخشی از معماری شبکه توسعه پذیر، به راحتی و سریع امکان تدارک و مدیریت تعداد بیشماری سویچ را در هر مقیاسی به ما می دهد.

Why Stack Ethernet Switches؟

استک کردن سویچ های اترنت، مجموع هزینه های مدیر شبکه و هزینه های نگهداری شبکه را کاهش می دهد، زیرا دستگاه های کمتری برای مدیریت وجود دارند و همچنین، زمان دردسترس بودن (uptime) شبکه به وسیله قابلیت redundancy افزایش می یابد. شکل ۱ دو روش توسعه سوییچ های اترنت در لایه access را نشان می دهد.

در هرکدام از موارد، ۴ سویچ اترنت به سویچ core (6509switch) متصل شده اند.سناریوی توسعه داده شده در سمت چپ، ۴ سویچ را نشان می دهد که با کابل های مشابه در کنار یکدیگر قرار گرفته اند؛ اما در یک استک نیستند. (به صورت standalone هستند) هر سویچ standalone در سمت چپ، ۲ پورت uplink در لایه distribution دارد که در یک گروه Etherchannel با یکدیگر ترکیب شده اند و ۴ سویچ در شکل سمت راست با تکنولوژی Flexstack-Plus با یکدیگر استک هستند. (لینکهای Flexstack-Plus به رنگ قرمز در شکل نشان داده شده اند.) استک، ۴ پورت uplink در لایه distribution دارد، زیرا Flexstack از قابلیت Etherchanneling اینترفیس های اترنت قرار گرفته درون یک استک پشتیبانی می کند. هنگامیکه تمامی سویچ ها در یک استک هستند، می شود از تمامی مزایای EtherChannel بهره مند شد. وقتی که سویچ ها دورن یک استک قرار می گیرند، تمامی مزایای گروه بندی EtherChannel برای آنها حفظ می شود. که همانطور که در شکل ملاحظه می کنید ۴ پورت uplink درون یک گروه Etherchannel با یکدیگر قرار گرفته اند.

مقایسه ای کامل تر از انواع سوییچ ۲۹۶۰ را می توانید در شکل زیر ببینید 

 

منبع:نمنـاک

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود