مراحل ثبت نام در سامانه عدل ایران

0

ما در این مطلب قصد داریم به ‌طورکلی سامانه عدل ایران که جهت ابلاغ و پیگیری الکترونیکی پرونده ‌های قضایی می ‌باشد را معرفی کنیم تا سوالات ذهنی شما در رابطه با این سامانه رفع گردد.

در سال ‌های اخیر شاهد این بودیم که بسیاری از ارگان‌ های دولتی رفته ‌رفته روند کاری قدیمی خود را منسوخ نموده و به‌ دنبال پیگیری سریع ‌تر و روان‌ تر مسائل ارباب ‌رجوع با استفاده از تکنولوژی جهانی اینترنت هستند.
یکی از این ارگان ‌های بسیار مهم دادگستری می ‌باشد که مسئولیت ‌های بسیار ثقیلی برعهده دارد.
تنظیم شکایت ‌نامه و رسیدگی به شکایات صورت‌ گرفته یکی از موارد کاری دادگستری قوه قضاییه می ‌باشد که نه ‌تنها سیر کاری طولانی دارد، بلکه دارای بسیاری مشکلات دیگر نیز است.
سامانه عدل ایران راه ‌حل قوه قضاییه برای حل این مسائل بوده ‌است. ما در این مطلب قصد داریم به ‌طورکلی سامانه عدل ایران که جهت ابلاغ و پیگیری الکترونیکی پرونده ‌های قضایی می ‌باشد را معرفی کنیم تا سوالات ذهنی شما در رابطه با این سامانه رفع گردد.

سامانه عدل ایران چیست؟
یکی از پروژه‌ های موفق قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی یا به ‌اصطلاح سامانه عدل ایران، است.
این سامانه از آبان ‌ماه سال ۱۳۹۵ راه ‌اندازی شده ‌است و هدف آن حذف روش قدیمی و زمان ‌بر در ابلاغ دستورات غذایی افراد و دریافت قطعی این ابلاغیه‌ ها در زمان درست بوده‌ است. با استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی بسیاری از نگرانی‌ های افراد در جهت گم شدن ابلاغیه ‌ها قبل‌ از دریافت، اطلاع همسایگان از شکایت‌ های فرد و عدم رعایت حریم خصوصی با مراجعه مامور دادگاه به درب منازل و نگرانی اعضای خانواده و غیره به ‌طور کلی رفع شده‌ است.
ابلاغیه‌ های قضایی افراد حقیقی و حقوقی در در این سامانه، در پنل شخصی افراد و ارگان ‌ها قرار می گیرد و همه می ‌توانند با مراجعه به پنل شخصی‌ شان از اطلاعات ابلاغیه ‌های خود با جزئیات کامل اطلاع پیدا کنند.
در ادامه با هم به بررسی مراحل ثبت نام در سامانه عدل ایران می پردازیم:
بر اساس قانون از این پس هر فرد ایرانی باید دارای یک حساب کاربری ویژه ابلاغ های قضایی باشد.
دو مرحله برای ایجاد حساب در سامانه عدل ایران وجود دارد:

  1. ثبت نام اولیه
  2. احراز هویت در سامانه ثنا برای دریافت شناسه کاربری و رمز عبور

شما می ‌توانید این مراحل را از طریق سایت سامانه ثنا که فرایند ثبت نام و احراز هویت سامانه ثنا با همکاری یوآیدی را به صورت غیرحضوری ارائه می دهد، پیگیری نمایید.

به ‌طور کلی عضویت در سامانه عدل ایران شامل مراحل زیر است که بایستی آن ‌ها را به ‌ترتیب ذکر شده انجام دهید:

  1. به وب ‌سایت سامانه ثبت ‌نام الکترونیک یا همان سایت سامانه ثنا به آدرس sana.adliran.ir مراجعه کنید:
  2. به بخش ثبت‌ نام و احراز هویت سجام رفته و با انتخاب یوآیدی اطلاعات خود را تکمیل کنید.
  3. پس ‌از اتمام مرحله اول ثبت ‌نام، شماره موبایل، درج نمونه امضا و احراز هویت، می توانید با شناسه و رمز اعلام ‌شده به حساب کاربری خود در سامانه ثنا (سامانه ثبت ‌نام الکترونیک) وارد شوید.

در صورتی که هنگام ورود به پنل کاربری رمز سامانه ثنا را فراموش کردید می توانید از طریق سایت رمز شخصی ده رقمی سامانه ثنا را بازیابی کنید.

فرایند احراز هویت در سامانه ثنا با همکاری سرویس یوآیدی انجام می پذیرد. یوآیدی، به عنوان اولین سرویس احراز هویت دیجیتال در کشور، فرایند احراز هویت سامانه سجام به منظور دریافت کد بورسی و احراز هویت سامانه ثنا را با ضریب خطای کمتر از ۰.۰۱ درصد انجام می دهد. همچنین محصولی به منظور رفع مشکل احراز هویت کاربران صرافی رمزارز، ارائه داده است.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود