۸ راهکار ساده برای مشاهده مک آدرس در ویندوز

0 15

شاید شما به دلایل مختلفی لازم دارید که مک آدرس ویندوز خودتان را مشاهده کنید. در این مطلب ۸ راهکار برای مشاهده مک آدرس در ویندوز آموزش داده شده است. با دلگرم همراه باشید.

آموزش مشاهده مک آدرس در کامپیوتر

در این آموزش ۸ روش برای به دست آوردن مک آدرس در ویندوز به شما معرفی می کنیم که ۵ روش به کمک خط فرمان و ۳ روش از راه غیر خط فرمانی انجام می شود. اما قبل از اینکه روش های به دست آوردن آدرس سخت افزاری را با هم بررسی کنیم ابتدا ببینیم آدرس سخت افزاری یا همان MAC Address چیست ؟

مک آدرس چیست؟

مک آدرس یا Media Access Control Address یک شناسه یا ID یکتا (در دنیا) است که توسط کارخانه سازنده به هر کارت شبکه اختصاص داده می شود. این شناسه یکتا، ۴۸ بیتی است وبر مبنای هگزا دسیمال و به صورت زیر نمایش داده می شود:

۴۴-B5-53-6F-7D-BA

همانطور که می دانید آدرس های IP می توانند به سادگی توسط کاربر دستکاری شوند اما آدرس های سخت افزاری همواره ثابت هستند و حتی در صورت تغییر مک آدرس، باز هم در نهایت همان مک آدرس اولیه در جای خود ثابت خواهد بود. در صورتی که MAC Address کامپیوتری را داشته باشیم می توانیم کامپیوتر مقصد و همینطور کارخانه سازنده آن را شناسایی کنیم.

آدرس مک می تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. بیشترین نیاز کاربران عادی جهت مشاهده آدرس مک برای محدود کردن دسترسی افراد به شبکه وای فای است. همچنین یکی از راه های شناسایی مجرمین شبکه نیز همین آدرس های سخت افزاری است. نکته جالب توجه دیگر هم این است که یکی از ساده ترین راه های سرقت اطلاعات در یک شبکه، از طریق دستکاری کردن آدرس فیزیکی Switch در یک شبکه LAN صورت می گیرد.

پس چه شما یک هکر باشید، چه شما یک هدف برای یک هکر باشید و چه فردی که به دنبال مجرم می گردد باید روش های به دست آوردن MAC Address را بلد باشید تا بتوانید هک کنید یا از هک شدن خود جلوگیری کنید و یا بتوانید هکر را شناسایی کنید. خب حالا که از اهمیت آدرس های فیزیکی با خبر شدید، بپردازیم به روش های به دست آوردن آدرس سخت افزاری در ویندوز.

روش های پیداکردن مک آدرس در ویندوز

روش ۱: مشاهده MAC آدرس با فرمان IPConfig

  • ۱ بر روی گزینه سرچ در ویندوز کلیک کرده و کلمه Run را تایپ کرده و پنجره Run را باز کنید. و یا با زدن کلیدهای «ویندوز و R» می توان این کار را انجام داد.
پیدا کردن مک ادرس
(۱)
 
  • ۲ خط فرمان CMD باز می شود.
مشاهده مک ادرس ویندوز
(۲)
 
  • ۳ فرمان رو به رو را وارد نمایید. Ipconfig /all

از این طریق پنجره ای به صورت زیر باز می شود که آدرس مک در آن نوشته شده است. اگر چندین کانکشن شبکه بر روی یک دستگاه نصب داشته باشید، شما مک آدرسی که برای هر کارت شبکه وجود دارد را می‎بینید. علت این است که مک آدرس معمولا به کنترل کننده‎ی اینترفیس شبکه (NIC) توسط تولید کننده اختصاص داده می‎شود، و در فریم ویر کارت شبکه ذخیره می‎شود. ما به دنبال آدرس فیزیکی هستیم، همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است.

مک ادرس ویندوز کجاست
(۳)
 

روش ۲ : به دست آوردن MAC آدرس با فرمان Getmac

در خط فرمان cmd دستور getmac را بنویسید و Enter کنید.

یافتن آدرس مک در ویندوز 10
 

در صورتی که می خواهید اطلاعات تمیز و مرتبی در مورد کارت های شبکه و Network Connection های کامپیوترتان داشته باشید می توانید فرمان زیر را در خط فرمان Cmd وارد کنید:

getmac /v /fo list

ادرس مک در ویندوز
 

روش ۳: به دست آوردن MAC آدرس با فرمان ARP

با این فرمان می توانید مک آدرس کامپیوتر یا Device هایی که با آن ها ارتباط داشتید را به دست آورید. با زدن فرمان ARP –a جدولی به شما نمایش داده می شود که در آن آدرس های IP و MAC Address در کامپیوتر یا Device هایی که با آن ها ارتباط داشتید قرار دارد. فرمان:

ARP –a

مشاهده ادرس مک در ویندوز
 

روش ۴: به دست آوردن MAC آدرس با فرمان NBTSTAT

بر خلاف فرمان ARP ، به کمک فرمان NBTSTAT می توانید علاوه بر MAC Address کامپیوتر دیگران، آدرس سخت افزاری کامپیوتر خود را نیز به دست آورید. کافیست فقط Computer Name یا IP کامپیوتر مقصد یا کامپیوتر خود را به فرمان NBTSTAT بدهید. به صورت زیر:

وارد کردن نام کامپیوتر : Nbtstat –a Hiva-PC

وارد کردن IP کامپیوتر : Nbtstat –a 192.168.1.3

پیدا کردن مک ادرس
 

روش ۵: به دست آوردن MAC Address به کمک Windows PowerShell با get-netadapter

خط فرمان قدرتمند PowerShell را باز کنید و cmdlet زیر را در را در آن وارد کنید تا اطلاعات زیبایی در مورد کارت های شبکه به دست آورید :

get-netadapter

آدرس مک ویندوز را چطور پیدا کنیم
 

همانطور که می بینید علاوه بر MAC Address، حتی سرعت هر کارت شبکه و Network Connection را هم می توانید به دست آورید!


روش ۶: به دست آوردن MAC Address به کمک Device Manager

این روش برای برخی از کارت های شبکه و معمولا برای کارت های شبکه Ethernet ( و نه وایرلس ) کار می کند. اگر کاربر ویندوز ۸ یا ۱۰ هستید، برای دسترسی به دیوایس منیجر می توانید از میانبر کلید Windows+X استفاده کنید. در غیر این صورت باید به بخش جستجوی ویندوز بروید و از طریق جستجو برای باز کردن پنجره Device Manager اقدام کنید.

در Device Manager در قسمت Network Adapters ، کارت شبکه خود را پیدا کنید و وارد Properties آن شوید. در تب Events در بخش Information می توانید MAC Address کارت شبکه را ببینید.

مک ادرس
 

همچنین می توانید در تب Details ، در قسمت Property گزینه Device Instance Path را انتخاب کنید و در قسمت Value، آدرس سخت افزاری کارت شبکه را ببینید.

نکته : شما می توانید از Device Manager آدرس سخت افزاری خود را تغییر دهید. همچنین می توانید تنظیمات ساده را انحام دهید تا به کمک آن بتوانید این کامپیوتر را از طریق شبکه روشن کنید !


روش ۷: به دست آوردن MAC Address به کمک Network and Sharing Center

  • ۱ وارد Network and Sharing Center شوید.
  • ۲ بر روی Connection مورد نظرتان کلیک کنید.

 

پیدا کردن مک ادرس ویندوز
 
  • ۳ بر روی Details کلیک کنید.
  • MAC Address ۴ را ببینید.
پیدا کردن مک آدرس ویندوز
 

روش ۸: به دست آوردن MAC Address به کمک رجیستری

این روش بیشتر برای تغییر آدرس سخت افزاری مناسب است تا پیدا کردن آدرس سخت افزاری سیستم. برای به دست آوردن MAC Address به کمک Registery به روش زیر عمل کنید.

  • ۱ دکمه Win+R را فشار دهید و عبارت Regedit را در آن تایپ و Enter کنید.
  • ۲ وارد مسیر زیر از رجیستری شوید :

 

HKEY_LOCAL_MACHINE >> SYSTEM >> CurrentControlSet

Control >> Class >> {4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} <<

و به ترتیب پوشه های ۰۰۰۰ و ۰۰۰۱ و بقیه را به ترتیب بگردید تا پروفایل مربوط به کارت شبکه مورد نظرتان را بیابید در آنجا به دنبال کلیدی با عنوان MAC یا Network Address باشید. برای نرم افزار VirtualBox این کلید با نام MAC است و در آن آدرس سخت افزاری برای Connection از نوع Host-Only وجود دارد. اما در ویندوز ۷ این کلید با نام Network Address وجود دارد اما خالی است و در ویندوز ۸ این کلید وجود ندارد.

با باز ایجاد کردن یا ویرایش این کلید ها می توانید آدرس سخت افزاری برای کارت های شبکه تغییر دهید. در صورتی که از نحوه انجام کامل آن با خبر نیستید از هر نوع تغییر در رجیستری خودداری کنید.

دیدن مک ادرس ویندوز
 

۸ روش برای به دست آوردن مک آدرس برای شما بیان شد که امیدواریم استفاده کافی را از این مطلب برده باشید.

 

منبع:دلـگــرم

شاید این موارد نیز مورد علاقه شما باشد
نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود