چگونه فرزندتان را عاشق کتاب خواندن کنید

0

در این مقاله با ما همرا باشید تا راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب و مطالعه را با شما در میان بگذاریم

به عنوان پدر و مادر، حتما شما نیز این آرزو را دارید که فرزندتان با اشتیاق و علاقه هر روز به سمت قفسه‌ی کتاب‌ها برود و با لذت یک داستان کودکانه را انتخاب کند و بخواند. متاسفانه در دنیای امروزی به علت افزایش محبوبیت بازی‌های کامپیوتری، این رویا کمی دور از دسترس به نظر می‌رسد.

البته علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب در این دوره غیر ممکن نیست؛ ولی نیاز به صبر و آگاهی دارد و کمی کار می‌برد. اگر فرزندتان احساس کند کتاب خواندن و مطالعه امری لذت بخش است، حتما برای انجام آن شوق و ذوق خواهد داشت.

در ادامه‌ی مقاله با ما همرا باشید تا راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به کتاب و مطالعه را با شما در میان بگذاریم:

کتاب‌های مورد علاقه‌اش را بارها برایش بخوانید

فرزندتان را تشویق کنید تا کتاب‌هایی را که می‌شناسد، دوباره بخواند. اگر فرزندتان موقع خواب از شما می‌خواهد یک داستان کودکانه کوتاه را چند بار برایش بخوانید، ایرادی ندارد.

خواندن دوباره باعث تقویت مهارت سرعت و دقت در کودک می‌شود. همچنین این کار باعث می‌شود تا کودک احساس کند به علایقش احترام می‌گذارید و اعتماد به نفسش تقویت شود.

داستان‌ها را به زندگی واقعی ربط دهید

اگر در حال خواندن یک داستان کودکانه کوتاه برای فرزندتان هستید، سعی کنید اتفاقات آن را با وقایع دنیای واقعی مقایسه کنید. مثلا اگر داستان راجع به یک کودک ورزشکار است، می‌توانید از فرزندتان بپرسید که او چه ورزشی را دوست دارد و یا از کی به ورزش کردن علاقه‌مند شده است.

همچنین می‌توانید به دنبال فعالیت‌هایی باشید که یک داستان کودکانه را زنده می‌کند. مثلا اگر داستان راجع به بادبادک‌هاست، از کودک بپرسید که آیا دوست دارد با هم بادبادک بسازید و آن را به پارک ببرید یا خیر؟ مطمئن باشید که اشتیاقش به داستان چند برابر خواهد شد.

خانه را بدون یک کتاب خوب ترک نکنید

هر زمان که می‌دانید فرزندتان باید در مطب دکتر منتظر بماند یا مدت زیادی را در ماشین بگذراند، چند داستان کودکانه با تصویر همراه خود ببرید. کتاب‌ها می‌توانند کودکتان را مشغول و سرگرم نگه دارند. همچنین با این کار به کودک یاد می‌دهید که از زمان آزادش برای مطالعه استفاده کند.

به کودک کمک کنید تا با داستان ارتباط برقرار کند

هنگام خواندن یک داستان کودکانه، باید با کودک صحبت کنید. از کودک راجع به کارها، افکار یا احساسات شخصیت‌ها صحبت کنید. مثلا می‌توانید از این دست سوال‌ها بپرسید :” به نظرت چرا مادر خرگوش کوچولو ازش ناراحته؟” یا “به نظرت چرا لاک پشت تو مسابقه از خرگوش جلو زد؟”

کودک را تشویق کنید تا با فکر کردن به داستان و جزئیاتش، با آن همذات پنداری کند.

What makes a childrens book good

صبور و با حوصله باشید

اگر هنگام خواندن یک داستان کودکانه جدید، فرزندتان با یک کلمه‌ی جدید روبرو شد، سریع از آن نگذرید. سعی کنید چند بار آن کلمه را تکرار کنید. اگر کودک راجع به کلمه‌های جدید سوال می‌پرسد، حتما با حوصله سوالش را پاسخ دهید.

یکی از اهداف اصلی کتاب خواندن، افزایش دامنه‌ی لغات کودکان است. این فرصت‌ها را غنیمت بشمارید و از آن‌ها برای آموزش کلمات به فرزندتان استفاده کنید.

کتاب‌های مناسب سن کودک برایش انتخاب کنید

مطمئن شوید که کتابی که انتخاب کرده‌اید، برای کودک بیش از حد سخت یا آسان نیست. اگر داستان برایش آسان باشد، حوصله‌اش سر خواهد رفت و گوش نخواهد داد. همچنین اگر فهم داستان برای کودک دشوار باشد، دلسرد و نا امید خواهد شد.

با هم کتاب بخوانید

اگر فرزندتان خواندن بلد است، یک ساعت مشخص در روز با مشورت هم تعیین کنید و در آن ساعت هر کدام از شما می‌تواند کتاب مورد علاقه‌اش را بخواند. همچنین می‌توانید برای تقویت مهارت خواندنش، از او بخواهید تا او برای شما کتاب بخواند و شما گوش دهید. سعی کنید او را تصحیح نکنید و به او فرصت دهید تا تلاش کند و خودش کلمات را صحیح بخواهد.

در خواندن کتاب خلاق باشید

سعی کنید بر اساس استعدادهای فرزندتان، روش‌های متفاوتی برای زمان کتاب خواندن ابداع کنید. مثلا اگر کودکتان علاقه‌ی زیادی به نقاشی دارد، می‌توانید از او بخواهید تا زمانی که شما یک داستان کودکانه جدید را تعریف می‌کنید، او همزمان داستان را نقاشی کند.

همچنین اگر فرزندتان به بازی با عروسک‌ها خیلی علاقه دارد، می‌توانید با مقوا یک صحنه‌ی نمایش کوچک بسازید تا کودک با عروسک‌هایش داستان را اجرا کند.

کتاب‌های دنباله‌دار مناسب سنش پیدا کنید

از کتابخانه یا کتابفروشی‌ها بخواهید که کتاب‌های چند جلدی مناسب سن کودک را به شما معرفی کنند. این کتاب‌ها باعث می‌شوند تا کودک با شخصیت‌ها و اتفاقات خو بگیرد و به آن‌ها عادت کند. این باعث می‌شود که برای انتشار جلد بعدی شوق و ذوق زیادی داشته باشد.

کتاب‌ها را خاص و ویژه نشان دهید

کاری کنید که کودک احساس کند کتاب‌ها بسیار ارزشمند و خاص هستند. مثلا اگر فرزندتان کار خیلی خوبی کرد، برای جایزه به او کتاب هدیه دهید. همچنین هیچوقت قبل از این که یک کتاب را تمام کند، برایش کتاب دیگری نخرید. با این کار او را نسبت به کتاب‌ها حریص خواهید کرد.

زمان استفاده از وسایل الکترونیکی را محدود کنید

برای اوقات فراغت فرزندتان به کمک خودش برنامه‌ریزی کنید. کودک باید بداند که نباید تمام زمانش را به تلویزیون دیدن یا بازی‌های ویدیویی اختصاص دهد. هر فعالیتی جای خودش را دارد و باید تقسیم زمان را به کودک آموزش دهید.

برای مثال می‌توانید به کودک بگویید که از ساعت ۶ عصر به بعد زمان مطالعه است و او می‌تواند زمانش را با خواندن چند داستان کودکانه جدید پر کند. اگر کتاب خواندن به یک برنامه‌ی روزانه و عادت تبدیل شود، فرزندتان تا آخر عمر از مزایای آن بهره خواهد برد.

سخن پایانی

ایجاد اشتیاق به مطالعه در کودکان در دنیای امروزی، نیاز به صبر و حوصله و یک برنامه‌ی مشخص دارد. اگر به کودک در انتخاب داستان کودکانه حق انتخاب دهید و با حوصله و خلاقیت برای او داستان را بخوانید، به تدریج کتاب خواندن و مطالعه به بخشی از عادات روزانه‌اش تبدیل خواهد شد.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود