صفر تا صد کارآفرینی در حوزه تکنولوژی

0

کارآفرینی در حوزه تکنولوژی چطور امکان پذیر است و چطور می توان ایده های کسب و کار در زمینه فناوری رشد داد؟ معرفی کسب و کارهای برتر فناوری و تکنولوژی

کارآفرینی در حوزه تکنولوژی یک برنامه منحصربه‌فرد است که در آن کارآفرینان دارای تخصص وجود دارند. آنها می توانند از دانش خود برای توسعه طرح‌ها یا راه اندازی شرکت‌های مبتنی بر فناوری استفاده می‌کنند. این نوع کارآفرینی می تواند به شما کمک کند تا محصولات و دارایی های جدیدی را که با پیشرفت های علمی و فناوری مرتبط هستند، ارائه نمایید.

کارآفرینی در حوزه تکنولوژی چیست؟

یکی از اشتغال آفرینان کشور اعتقاد دارد که اشتغال زایی در قلب بسیاری از صنایع وجود دارد و یک مقوله جدایی ناپذیر است. به عنوان مثال این نوع کارآفرینی در راه‌اندازی و رشد شرکت‌ها، توسعه اقتصادی منطقه‌ای، انتخاب ذینفعان مناسب برای ارائه ایده‌ها به بازار، آموزش مدیران، مهندسان و محققان به کار گرفته می ‌شود. آنچه کارآفرینی فناوری را از سایر انواع آن متمایز می‌کند (به عنوان مثال کارآفرینی اجتماعی، مدیریت کسب‌وکارهای کوچک و خوداشتغالی)، تولید محصولات جدید، دارایی‌ها و ویژگی‌های آنهاست که به طور پیچیده با پیشرفت‌های دانش علمی و فناوری مرتبط هستند.

مطرح شدن موضوع کارآفرینی در حوزه تکنولوژی، نخستین بار در سال ۱۹۷۰ در دانشگاه پردو انجام شد که کارآفرینان در زمینه فناوری اقدام به برگزاری یک همایش دانشگاهی کردند. اما چرا امروزه کارآفرینی در حوزه تکنولوژی و فناوری مهم است؟ در پاسخ باید گفت استفاده از این سبک کارآفرینی می‌تواند منجر شود تا نیاز بسیاری از شرکت‌ها و افراد به صورت هوشمندانه‌ای برطرف گردند. از سوی دیگر استفاده از جدیدترین راهکارها مبتنی بر تکنولوژی در این زمینه می تواند به آنها کمک کند تا هزینه کمتری صرف کنند.

ایده های کسب و کار در حوزه تکنولوژی چیست؟

با پیشرفت علم و فناوری، موارد مختلفی را می توان به عنوان ایده های کسب و کار در حوزه تکنولوژی مثال زد که برخی از آنها عبارتند از:

 • میزبانی ابری: یکی از ایده های کارآفرینی در حوزه تکنولوژی که بسیار کاربردی است، شرکت های میزبانی ابری هستند. این نوع مشاغل، خدمات میزبانی مبتنی بر درآمد را ارائه می کنند. همچنین آنها می توانند با علم به این حوزه، خدمات دیگری در نگهداری داده، ارائه هاست و سرورهای مورد نیاز برای کسب و کارهای مختلف فراهم کنند.
 • تحلیل داده ها: شرکت های بزرگ در دوره کنونی، می دانند که داده ها و اطلاعات یک برگ برنده برای آنها است. به همین خاطر ممکن است در این زمینه نیاز به خدمات مختلفی داشته باشند. این فرصتی است که مجموعه های فناور و فعال در حوزه تکنولوژی می توانند در آن ورود کنند. شرکت های فعال در این زمینه می توانند داده ها را برای مشاغل طراحی نموده و ارائه نمایند.
 •  اینترنت اشیا: یکی از فناوری هایی که در آینده می تواند به خوبی رشد کند، اینترنت اشیا است. این نوع تکنولوژی می تواند در زمینه تبدیل سیستم های قدیمی به جدید، تولید محصولات IOT و نیز واردات و صادرات قطعات آن فعالیت نماید. اینترنت اشیا یکی از جذاب ترین زمینه های علمی است که در آن از دانش برنامه نویسی و الکترونیک به منظور ارتباط اشیا با یکدیگر استفاده می شود.
 • خدمات هوش مصنوعی: مورد دیگر از ایده های کسب و کار در حوزه تکنولوژی مرتبط با هوش مصنوعی است که در آن کامپیوترها قادر هستند تا همانند انسان ها عمل کنند. در این خصوص مشاغل درگیر کارآفرینی در حوزه تکنولوژی می توانند در زمینه هایی مانند طراحی سیستم های هوشمند ترافیک، تشخیص سرطان، تحلیل داده ها و غیره فعالیت کنند.

راهنمای موفقیت در کسب و کارهای تکنولوژی

فعالیت کارآفرینی در حوزه تکنولوژی نیاز به مهارت ها و تجربیات بسیاری دارد. اگر می خواهید برای موفقیت در کسب و کارهای حوزه تکنولوژی اقدام نمایید، می توانید از راهنما و نکاتی که در ادامه برای شما بیان می شود استفاده کنید. این نکات می توانند به شما کمک کنند تا در راه اندازی یک استارتاپ تکنولوژی، بهتر گام بردارید.

 • تعریف کسب و کار: ابتدا لازم است تا هدفی را که برای استارتاپ درنظر گرفته اید، مشخص کنید. نقاط درد و نیاز کاربران خود را بشناسید و راه حل هایی را برای آن درنظر بگیرید. حال شما باید در تعریف کسب و کار خود، راهنمای کاملی را از خدمات تان ارائه نمایید.
 • تحقیق بازار: شما باید در حوزه محصولات و خدماتی که قصد ارائه آن را دارید، گام برداشته و بازار هدف و مشتریان خود را بشناسید.
 • حضور: یک مکان فیزیکی از خود ایجاد کنید تا مردم بتوانند شما را پیدا کنند. از میزان مهارت های شما اطلاع کسب کرده و خدمات شما را از نزدیک مشاهده کنند. شما می توانید حضور خود را در شبکه های اجتماعی و یا از طریق وب سایت نیز رشد دهید.
 • استفاده از داده ها: امروزه شرکت های بزرگ، سرمایه گذاری های هنگفتی را روی تجزیه و تحلیل داده ها انجام داده اند و از آن بهره می برند. اقتباس از این کار نیز می تواند برای کارآفرینی در حوزه تکنولوژی به شما کمک کند تا اطلاعات بیشتری از کسب و کار و مشتریان خود داشته باشید.
 • تیم سازی: شما باید به عنوان یک استارتاپ یا کسب و کار، بتوانید بر اساس نیازها و تخصص های که دارید، یک تیم ایجاد کنید. افراد تیم باید سخت کوش و نیز قابل اعتماد باشند. آنها باید مهارت های لازم را داشته و خدمات مدنظر شما را ارائه کنند.

در راه اندازی یک کسب و کار موفق، به این نکته توجه کنید که همه چیز پول نیست. شما باید اشتیاق و علاقه به کارتان را نیز داشته باشید.

چگونه یک کارآفرین حوزه فناوری شویم؟

با بررسی کارآفرینی در حوزه تکنولوژی و مشاغل آن، ممکن است شما هم در این زمینه جذب شده باشید. در این حالت می توانید از مسیر زیر برای تبدیل شدن به یک کارآفرین استفاده کنید:

 • ابتدا باید یک ایده عالی داشته باشید تا بتوانید آن را عملی کنید. این ایده باید به گونه ای باشد که بتواند به صورت محصول و یا یک خدمت برای مجموعه ها قابل ارائه باشد.
 • حال بایستی نسبت به آن تحقیق کنید و با افرادی که مطمئن هستند، آن را در میان بگذارید. بازار کار و تقاضا نسبت به این ایده را درنظر گرفته و امکان عملی کردن آن را نیز بسنجید.
 • در صورتی که وضعیت ایده شما مثبت ارزیابی شود، می توانید آن را با کارآفرینان و یا استارتاپ های فناوری در میان بگذارید. حال سرمایه و نیروی کار آن را تامین نمایید. برخی از مجموعه ها مانند پارک های علم و فناوری در شهرهای مختلف می توانند به شما در پیاده سازی این ایده ها کمک کنند.
 • حال بایستی روی کار خود تمرکز کنید و بهترین استعدادها را استخدام کنید.
 • در نهایت با ساخت محصول می توانید اقدام به بازاریابی نموده و مشتریان خود را گسترش دهید.

قبل از اینکه به بررسی کسب و کارهای موفق در زمینه تکنولوژی بپردازیم، می توانید جدیدترین ویدیوهای آموزشی کسب و کار را در سایت آپارات مشاهده نمایید.

کسب و کارهای برتر تکنولوژی کدامند؟

در رابطه با معرفی کسب و کارهای برتر حوزه تکنولوژی می توان کمپانی های بسیار بزرگی را در سطح جهان معرفی کرد که برخی از آنها عبارتند از:

 • اپل: اپل یکی از برترین شرکت های تکنولوژی در مقام نخست جهانی است که در سال گذشته میلادی (۲۰۲۱) در حدود ۲۷۴ میلیارد دلار درآمد کسب نمود. این شرکت علاوه بر ارائه خدمات تکنولوژی، در زمینه فروش محصولات مانند لپ تاپ، آیفون ها، ساعت هوشمند، تبلت آی پاد، تلویزیون، لوازم جانبی نیز فعالیت می کند.
 • سامسونگ الکترونیک: سامسونگ در سال گذشته در حدود ۲۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته است. این شرکت بزرگ، نه تنها دستگاه های الکترونیکی مانند باتری ها، تراشه ها، هارد دیسک، حسگرهای تصویر، دوربین ها و غیره را می سازد، بلکه در زمینه تولید کشتی ها، موتورهای هواپیما، توربین ها و بیمه عمر نیز فعالیت دارد.
 • آلفابت: Alphabet یک شرکت چند ملیتی آمریکایی است که در پروژه‌های جالب و فناورانه‌ای مانند اتومبیل‌های خودران، تحقیق و توسعه عمر Calico، پروژه خانه هوشمند Nest و غیره سرمایه‌گذاری می‌کند. این شرکت در سال گذشته در حدود ۱۸۲ میلیارد دلار درآمد داشته است.

نظر بدهید

توجه داشته باشید که آدرس ایمیل نمایش داده نمی شود.

توجه داشته باشید پس از تایید نمایش داده می شود